• Ny

Merchant & Mills sybog "House"

Merchant & Mills' nye bog

HOUSE er en samling af inspiration, idéer og mønstre til hjemmet. 

Bogen er skabt på baggrund af Merchant and Mills mønstre til boligen, designet under renoveringen af The Grove – Merchant & Mills' hus i Rye.

Bogen indeholder syvejledninger til syv mønstre, smukt illustreret med inspirerende fotografier i Merchant & Mills' karakteristiske stoffer:

  • Enkel kuvertpude (Simple Envelope Cushion)

  • Pude med lynlås (Cushion Cover with Zip)

  • Pude med kiggert-detalje (Peek A Boo Cushion)

  • Pølsepude / Rullepude (Bolster Cover)

  • Tæppe & sofa-/sengetæppe (Quilt & Sofa/Bed Topper)

  • Afslappet foldegardin (Relaxed Blind)

  • Sengetøjssæt (Duvet Set)

Ud over de tidligere offentliggjorte mønstre fra "The Grove Collection" indeholder bogen helt nye mønstre samt en udforskning af det håndlavede elements betydning i hjemmet.

169,00 kr.
Inkl. moms
Antal
Sidste elementer på lager

Ud over de oprindelige mønstre indeholder bogen helt nye, ikke tidligere offentliggjorte mønstre samt en udforskning af det håndlavede elements betydning i hjemmet:

  • Historien om The Grove: Carolyn fortæller om renoveringen og kunsten at indrette et hjem omkring vores stoffer.

  • Ekspertinterview: Et interview med Victoria Barker fra Faeger – indretningsarkitekt og ekspert i at skabe rum med det håndlavede i centrum.

  • Fokus på naturfibre: Vi sætter fokus på, hvorfor vi kæmper for naturmaterialer i både boligen og garderoben – ikke kun som et mere bevidst og bæredygtigt valg, men også som et praktisk og smukt et af slagsen.

"Designet af The Grove var startskuddet til at skabe en lille mønstersamling, der sammen udgør et håndlavet hjem. Mønstrene er placeret rundt omkring i huset i forskellige rum og miljøer. De er en nem måde at forny sine rum på – helt uden store renoveringer eller dyre investeringer.

Boligtekstiler er en fantastisk måde at udvikle sine syfærdigheder på og begynde at eksperimentere med stoffer. Da jeg designede projekterne, tænkte jeg på enkle mønstre til alle niveauer – også til dem, der måske ikke kaster sig ud i at sy eget tøj endnu, men sagtens kan starte med en pude eller et sengetæppe. I bogen gennemgår vi mønstrene trin for trin og bygger nye teknikker på, efterhånden som selvtilliden vokser."

— Carolyn Denham

0826

Specifikke referencer

Du vil eventuelt også synes om